Yüksek besleyici değere sahip yumurta sandığınızdan da yararlı

0 124

Hem besleyici hem de ekonomik!

Yüksek besleyici değere sahip olan yumurta, kolay ulaşılabilen, ekonomik, kolay hazırlanan ve lezzetli bir besin. Yumurtanın anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan hemen hemen tüm besin öğelerini içerdiğini belirten Diyetisyen Sibel Mumcu, bu müthiş yiyeceğin faydalarını sıraladı.

Yumurtanın içinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol alırken, B2 vitamini deri ve göz sağlığı için oldukça faydalı. Yumurta ayrıca yaraların iyileşmelerinde de oldukça önemli.

Yumurta biyolojik değeri yüksek bir besin. Tamamına yakını vücut tarafından kullanıldığı için örnek protein kaynağı olarak gösterilir. Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein, 6 gram yağ ve az miktarda karbonhidrat bulunur.

A ve B vitamini yönünden zengin

İçerdiği demir, A vitamini ve bazı B vitaminleri ile besleyici bir gıdadır. Yumurta her yaş grubunda özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde yer almalıdır.

Kolesterol yükseltici etkisi et ve süt ürünlerine göre düşük

Tüm hayvansal besinler gibi yumurta da yağ ve kolesterol içerir. Yumurta sarısında yoğunlaşan bu yağların yüzde 33’ü doymuş, yüzde 16’sı çoklu doymamış ve kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Kolesterol içermesine rağmen doymamış yağ asitleri yüksek ve lesitin içerdiği için yumurta sarısının kolesterol yükseltici etkisi yağlı et ve süt ürünlerine nazaran düşüktür.

Çocuklar için de çok faydalı

Yumurta; kahvaltıda haşlanmış, rafadan, omlet gibi tariflerle; akşam yemeklerinde ise soslarda, köftelerde ve bazı çorbalarda kullanılarak tüketilebilir. Sıklıkla tüketilmesi önerilen yumurtada bolca bulunan folat ve B12 vitaminleri; kan yapımında, bilişsel fonksiyonlarda etkili oluyor. Eksikliğinde ise kalp-damar hastalıkları riskini artırıyor.

Yumurtada bulunan çinko çocuklar üzerinde etkili. Özellikle büyüme-gelişme, bağışıklık sitemi ve yara iyileşmelerinde yumurta oldukça önemlidir.

Bursa’dan gelen serbest gezen tavuk yumurtalarımızı denediniz mi?

Kaynak: Source link

Yorum Yapın