Kajunun faydaları nelerdir? Kaju ne kadar yenmeli?

0 963

Kuruyemişlerin en sevilenlerinden bir tanesi olan hem kavrulmuş hem de kavrulmamış olarak tüketilen kajunun faydaları nelerdir?

Bu yazımızda sizin için bu soruyu cevaplayacağız. Öncelikle genel bir bakış atalım kajuya.

Kaju; E, K ve C vitaminlerinin yanı sıra B12 vitamini ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Folatlar da içeren kajuda fosfor ve potasyumun yüksek oranda olması onu ayrıcalıklı kılar. Ancak bununla bitmez ve kaju içeriği demir, magnezyum, potasyum ve sodyum ile birlikte vücudun ihtiyacını karşılayan mineraller içerir.

Sıralamak gerekirse kajunun faydaları şöyledir:

  • Kalp dostudur: İçerdiği düşük orandaki yağ sayesinde kalbi yormaz. Diğer fındık türlerinden bu açıdan ayrılır.
  • Saçları gürleştirir: İçerdiği bakır sayesinde saç bakımı açısından da oldukça faydalıdır. Hem saçların parlamasına yardımcı olur hem de dökülmesini engelleyerek gürleşmesine yardımcı olur.
  • Sinire iyi gelir: Magnezyum sayesinde vücudun daha rahat hareket etmesini sağlar, sinir sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Sağlıklı sindirim sağlar: İçerdiği doğal asitlerle sindirime yardımcı olur, mide ve bağırsakları yormaz.

Kaju Ne Kadar Yenmeli

Kaju zengin besin değeri sayesinde sağlık için çok faydalıdır. Ancak kalori miktarı yüksektir ve yağ asitleri içerir. Kaju tüketileceği zaman çiğ olarak tüketilmelidir. Çiğ kajunun tuz oranı düşüktür. Kavrulmuş kajunun içine tuz eklenir, bu hem kalorisinin artmasına neden olur hem de kan basıncını etkiler. 1 avuç kaju yaklaşık 138 kaloridir. Ara öğünlerde kuruyemiş olarak porsiyon kontrolü yapılarak çiğ kaju tüketilebilir. Kilo vermek isteyenler kajuyu tüketirken miktarına dikkat etmelidir. Fazla miktarda tüketilen kaju kilo alımına neden olur ve bazı vücutlarda  yağ birikimini tetikleyebilir.

Kaynak: Source link

Yorum Yapın