Domuz ile ineğin hikayesi

0 987

Beldelerden birinde, her beldede bir örneğine rastlanan zengin ama cimri bir adam vardı.

Herkesin kendisini cimri diye bilmesinden rahatsız olan adam, bir gün o beldenin bilge kişisinegidip dert yanma ihtiyacı hissetti.

“Niye herkes benden nefret ediyor, anlamıyorum” dedi cimri. “Halbuki, öldükten sonra malımın bir kısmını hayır hasenat işlerine bırakacağım diye söz vermiştim. Bunu duymayan da kalmadı.”

Bilge kişi, adamın sözleri üzerine bir müddet sessiz kaldı. Sonra:

“Sana bir öykü anlatayım” dedi. “Domuz ile ineğin öyküsünü…”

“Tamam” dedi cimri, “anlat bakalım.”

Bilge kişi öyküsüne başladı:

“Bir gün, çiftliğin birinde bir domuz komşu ahırdaki ineğe, insanların kendisini hiç sevmediğinden dert yanmaya başlamış.

‘Senden ise’ demiş, ‘hep güzel sözlerle bahsediyorlar. Anlıyorum; sen onlara süt veriyorsun. Ama ben onlara daha da fazlasını veriyorum. İnsanlara etimi veriyorum, derimden ayakkabı yapılıyor. En iyi fırçalar da benim kıllarımdan yapılır. Hâlâ daha beni niye sevmezler, anlamıyorum?’

İnek, üzüntü içindeki domuza bir müddet öylece baktıktan sonra:

‘Belki de’ dostum dedi, ‘sen bütün bunları insanlara ancak öldükten sonra verdiğin halde, ben verdiklerimi hayatta iken verdiğimden.’ ”

TARİHTEN İLGİNÇ FELAKET SENARYOLARI

Gerçekleşmeyen ilginç kıyamet senaryoları

Pompeii Felaketi

Domuz ile inegin hikayesi – HayaLPerest - Domuz ile ineğin hikayesi

Roma İmparatorluğu’nun gördüğü en korkunç doğa olayı, şüphesiz 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv yanardağının patlamasıydı. Dağ o kadar şiddetli lav püskürdü ki sadece kent sakinleri değil tüm Romalılar dünyanın sonunun geldiğini sanmıştı.

İki gün boyunca gökyüzünün külle kaplanmasına neden olan felaket, halkın büyük bölümünün hayatını kaybetmesine, Pompeii kentinin de haritadan silinmesine neden olmuştu.

İki gün boyunca gökyüzünün külle kaplanmasına neden olan felaket, halkın büyük bölümünün hayatını kaybetmesine, Pompeii kentinin de haritadan silinmesine neden olmuştu.

Londra Yangını

Tüm Hıristiyan dünyası 1666 yılına korkuyla girdi.

İncil’de kötü olayların habercisi olarak görülen 666 rakamından çekinen din camiasının korktuğu başına geldi.

O yıl gerçekleşen ve Londra’nın yarısını yok eden yangın, bir önceki sene binlerce kişiyi öldüren veba salgınının tüm kalıntılarını da şehrin üzerinden sildi.

Halley Kuyruklu Yıldızı

Her 76 yılda bir dünyayı ziyaret eden kuyruklu yıldız tarih boyunca insanları korkutan bir unsur olmayı başarmıştı. Takvimler 1910’u gösterdiğinde Dünya’ya yaklaşmakta olan kuyruklu yıldız büyük endişe yaratmıştı. Resimdeki karikatürde tam o günlerde Fransa’da yayımlanmıştı.

Avrupa’da birçok insan kuyruklu yıldızın dünya atmosferini zehirli bir gaz ile dolduracağını ve herkesin öleceğine inanıyordu.

Hatta Roma’da iddia edilen gazdan korunmak için yüz maskeleri bile satılmaya başlanmıştı.

Yorum Yapın