Bankaya teminat verilen Rolls Royce

0 1.306

Şık giyimli adamın biri New York şehrinin en iyi bankalarından birine girer.

Sırasını geldikten sonra, müşteri temsilcisinin önündeki koltuğa oturur ve utangaç bir halde;

– Çok acil 5,000 dolara 3 haftalığına ihtiyacım var, bunu hemen temin edebilir miyim diye sorar ?

Müşteri temsilcisi adamın giyim ve konuşmasından çok etkilenmiş olmasına rağmen, kendi bankaları ile bundan önce hiç çalışıp çalışmadığı ya da herhangi bir referansı olup, olmadığı gibi soruları, ezberletildiği şekilde sorar.

Adam ise, bunun üzerine kibarca ve ezilerek bunların hepsini kendisine temin edebileceğini, ama çok acelesinin olduğunu ve müşteri temsilcisinin temkinli yaklaşımını da gayet iyi anladığını da anlatır ve sorar:

– Benim aklıma bir çözüm geliyor; kapınızın önünde duran 200.000 dolar değerinde Rolls Royce bir arabam var, bunu size teminat olarak bırakayım ve 3 hafta sonra 5.000 doları ve faizini ödeyip arabamı geri alırım, böyle bir çözüm sizce uygun mudur?

Müşteri temsilcisi bunu hemen sevinçle kabul eder, adamın Rolls Royce’u bankanın garajına park edilir ve adam arzu ettiği 5.000 doları alıp gider.

Adam üç hafta sonra yine aynı müşteri temsilcisinin karşısına gelir, borç aldığı 5.000 doları ve üç haftalık süre için tahakkuk eden 15 dolar 42 cent tutan faizi öder. Müşteri tam Rolls Royce’u alarak bankanın önünden ayrılırken, müşteri temsilcisi birazda utanarak:

– Kusura bakmayın fakat sizin gibi bir beyefendi nasıl olur da, kredi kartı ile kullanabileceği 5.000 dolar için 200.000 dolar değerindeki Rolls Royce arabasını bize rehin bırakıp 5.000 dolar kredi alır? diye sorar.

Bunun üstüne müşteri:

– Peki siz New York şehrinde Rolls Royce’umun başına bir şey gelmeyeceğinden bu denli emin olduğunuz ve 3 haftalık park ücretinin sadece 15 dolar 42 cent tuttuğu başka bir otopark biliyor musunuz? sorusuyla cevap verir.

Yorum Yapın